Class-4A Regional High School Volleyball Pairings
Class-4A features eight 6-team regions. Four teams play regional quarterfinal games on Monday, October 27, 2014. Two teams receive byes and will begin the tournament playing quarterfinal winners in the regional semifinals on Thursday, October 30. Each tournament game (all rounds) begins at 7:00 pm.
CLASS-4A REGIONAL SOFTBALL PAIRINGS
Region 1:
Denison-Schleswig vs. Carroll at Carroll – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Bishop Heelan at Sioux City (Bishop Heelan) – Thursday, October 30
Storm Lake vs. Spencer at Spencer – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays LeMars at LeMars – Thursday, October 30
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 4 at Sioux City (North)
Region 2:
Ballard vs. Perry at Perry – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Dallas Center-Grimes at Grimes – Thursday, October 30
Des Moines Hoover vs. Carlisle – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Harlan at Harlan – Thursday, October 30
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 4 at Perry
Region 3:
Norwalk vs. Winterset at Winterset – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays ADM at Adel – Thursday, October 30
Glenwood vs. Creston at Creston – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Lewis Central at Council Bluffs (Lewis Central) – Thursday, October 30
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 4 at Atlantic
Region 4:
Knoxville vs. Pella at Pella – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Indianola at Indianola – Thursday, October 30
Newton vs. Oskaloosa at Oskaloosa – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Grinnell at Grinnell – Thursday, October 30
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 4 at Pella
Region 5:
Webster City vs. Humboldt at Humboldt – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Boone at Boone – Thursday, October 30
Fort Dodge vs. Waverly-Shell Rock at Waverly – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Charles City at Charles City – Thursday, October 30
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 4 at Webster City
Region 6:
Maquoketa vs. North Scott at Eldridge – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Wahlert at Dubuque (Wahlert) – Thursday, October 30
Western Dubuque vs. Decorah at Decorah – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays West Delaware at Manchester – Thursday, October 30
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 4 at Cascade
Region 7:
Davenport North vs. Washington at Washington – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Central Clinton at DeWitt – Thursday, October 30
Davenport Assumption vs. Vinton-Shellsburg at Vinton – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Marion at Marion – Thursday, October 30
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 4 at Maquoketa
Region 8:
Mount Pleasant vs. Fairfield at Fairfield – Monday, October 27
Semifinal: Winner Above Plays Cedar Rapids Xavier at Cedar Rapids (Xavier) – Thursday, October 30
Keokuk vs. Fort Madison at Fort Madison – Monday, October 27
Quarterfinal: Winner Above Plays Clear Creek-Amana at Tiffin – Thursday, October 30
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 4 at Marengo (Iowa Valley)
**All Games Begin at 7:00 pm**