Iowa High School Volleyball Regional Results – Class 4A, Quarterfinals
Here are the results the Class 4A Iowa Girls High School Athletic Union (IGHSAU) Volleyball Regional Quaterfinals games played across the state Monday night (October 27, 2014).
CLASS 4A - Region 1
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Carroll | 1 | Denison-Schleswig | |||
B2 | 7:00 PM | Spencer | 0 | Storm Lake | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B3 | 7:00 PM | Sioux City Bishop Heelan | Carroll | ||||
B4 | 7:00 PM | LeMars | Spencer | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B5 | 7:00 PM | Sioux City North | Bracket Winner B4 |
------ ------ ------ ------
Class 4A - Region 2
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Perry | 1 | Ballard | |||
B2 | 7:00 PM | Carlisle | 0 | Des Moines Hoover | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B3 | 7:00 PM | Grimes | Perry | ||||
B4 | 7:00 PM | Harlan | Carlisle | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B5 | 7:00 PM | Perry | Bracket Winner B4 |
------ ------ ------ ------
Class 4A - Region 3
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Winterset | 3 | Norwalk | |||
B2 | 7:00 PM | Creston | 1 | Glenwood | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B3 | 7:00 PM | Adel | Norwalk | ||||
B4 | 7:00 PM | Lewis Central | Creston | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B5 | 7:00 PM | Atlantic | Bracket Winner B4 |
------ ------ ------ ------
Class 4A - Region 4
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Pella | 0 | Knoxville | |||
B2 | 7:00 PM | Oskaloosa | 0 | Newton | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B3 | 7:00 PM | Indianola | Pella | ||||
B4 | 7:00 PM | Grinnell | Oskaloosa | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B5 | 7:00 PM | Pella | Bracket Winner B4 |
------ ------ ------ ------
Class 4A - Region 5
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Humboldt | 0 | Webster City | |||
B2 | 7:00 PM | Waverly | 0 | Fort Dodge | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B3 | 7:00 PM | Boone | Humboldt | ||||
P3 | 7:00 PM | Boone | Unknown | ||||
B4 | 7:00 PM | Charles City | Waverly-Shell Rock | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B5 | 7:00 PM | Webster City | Bracket Winner B4 |
------ ------ ------ ------
Class 4A - Region 6
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Eldridge | 1 | Maquoketa | |||
B2 | 7:00 PM | Decorah | 3 | Western Dubuque | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B3 | 7:00 PM | Dubuque Wahlert | North Scott | ||||
B4 | 7:00 PM | Manchester | Western Dubuque | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B5 | 7:00 PM | Cascade | Bracket Winner B4 |
------ ------ ------ ------
Class 4A - Region 7
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Washington | 3 | Davenport North | |||
B2 | 7:00 PM | Vinton | 3 | Davenport Assumption | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
P3 | 7:00 PM | DeWitt | Unknown | ||||
B3 | 7:00 PM | DeWitt | Davenport North | ||||
B4 | 7:00 PM | Marion | Davenport Assumption | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B5 | 7:00 PM | Maquoketa | Bracket Winner B4 |
------ ------ ------ ------
Class 4A - Region 8
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Fairfield | 2 | Mount Pleasant | |||
B2 | 7:00 PM | Fort Madison | 0 | Keokuk | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
P3 | 7:00 PM | Cedar Rapids Xavier | Unknown | ||||
B3 | 7:00 PM | Cedar Rapids Xavier | Fairfield | ||||
B4 | 7:00 PM | Tiffin | Fort Madison | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B5 | 7:00 PM | Marengo | Bracket Winner B4 |