Iowa High School Volleyball Regional Quarterfinals, Class 1A
The Class 1A Iowa High School Volleyball postseason continues on Tuesday, October 27, 2015. Quarterfinal games begin at 7:00 PM across the state. Winners move one step closer to the Iowa High School Volleyball State Tournament in Cedar Rapids November 10-13.
Unless otherwise noted, all games scheduled for Tuesday, October 27 starting at 7:00 PM
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 1
Storm Lake St. Mary’s vs. Newell-Fonda at Newell (Newell-Fonda)
Hartley-Melvin-Sanborn vs. Central Lyon at Rock Rapids
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Harley (Hartley-Melvin-Sanborn)
North Iowa vs. Bishop Garrigan Algona (at Algona (Bishop Garrigan)
Clay Central-Everly vs. Harris-Lake Park at Lake Park
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Lake Park (Harris-Lake Park)
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Sibley (Sibley-Ocheyedan)
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 2
Gehlen Catholic vs. Westwood at Sloan (Westwood)
Ar-We-Va vs. Boyer Valley at Dunlap (Boyer Valley)
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Sloan (Westwood)
Kingsley-Pierson vs. Siouxland Community At Correctionville (River Valley)
Trinity Christian vs. George-Little Rock at George
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at George (George-Little Rock)
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Sioux Center
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 3
Essex vs. Stanton at Stanton
Bedford vs. Mount Ayr at Mount Ayr
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Bedford
East Mills vs. Fremont Mills at Tabor (Fremont Mills)
Sidney vs. Nishnabotna at Sidney
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Sidney
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Clarinda
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 4
East Union Murray at Murray
Grand View Christian vs. Guthrie Center at Guthrie Center
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Greenfield (Nodaway Valley)
Exira/Elk Horn-Kimballton vs. Adair-Casey at Adair (Adair-Casey)
Coon Rapids-Bayard vs. Audubon at Audubon
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Audubon
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Guthrie Center
CLASS 1A QUATERFINALS: Region 5
North Tama vs. Colo-Nesco at Colo (Colo-Nesco)
Gladbrook-Reinbeck vs. Janesville at Janesville
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Janesville
HLV beat Ankeny Christian vs. Colfax-Mingo at Victor (HLV)
Montezuma vs. Iowa Valley at Marengo
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Marengo
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Reinbeck (Gladbrook-Reinbeck)
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 6
Waterloo Christian vs. Don Bosco at Gilbertville
Clarksville vs. Dunkerton at Dunkerton
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Dunkerton
Turkey Valley vs. Tripoli at Tripoli
Rockford vs. Northwood-Kensett at Northwood
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Charles City
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Dunkerton
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 7
Iowa Mennonite vs. Springville at Springville
WACO vs. Burlington Notre Dame at Burlington (Notre Dame)
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Tiffin (Clear Creek-Amana)
Lone Tree vs. Calamus-Wheatland at Wheatland
Midland vs. Bellevue Marquette Catholic at Bellevue (Marquette Catholic)
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Bellevue (Marquette Catholic)
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Maquoketa
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 8
Seymour vs. Moravia at Moravia
Holy Trinity Catholic vs. Moulton-Udell at Fort Madison (Holy Trinity Catholic)
^^ Regional Semifinal: Friday October 30 at Bloomfield (Davis County)
Southeast Warren vs. Twin Cedars at Bussey
Sigourney vs. New London At New London
^^ Regional Semifinal: Friday, October 30 at Sigourney
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Fort Madison