The 2021 Iowa High School Girls Regional Softball Tournament runs July 5-12. Regional winners advance to the state tournament, which runs July 19-23 at Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

CLASS 1A | CLASS 2A | CLASS 3A | CLASS 4A | CLASS 5A

2021 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS SOFTBALL
CLASS 1A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

1A Region 1 | 1A Region 2 | 1A Region 3 | 1A Region 4

1A Region 5 | 1A Region 6 | 1A Region 7 | 1A Region 8

 


1A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 1
   
   
Akron-Westfield  
G6  
  Wed., July 7, 7:00p  
 Hartley-Melvin-Sanborn At Akron Akron-Westfield 
 Tue., July 6, 7:00pG1    10-0G10 
 At Hartley-Melvin-SanbornHartley-Melvin-Sanborn Fri., July 9, 7;00p 
 Harris-Lake Park8-7  At Akron 
      
 Gehlen Catholic  Akron-Westfield
Tue., July 6, 7:00pG2  5-1
 At LeMars, Gehlen CatholicGehlen Catholic  
 Trinity Christian5-1G7  
    Thu., July 8, 7:00p  
 GTRA At LeMars, Gehlen Catholic GTRA 
 Wed., July 7, 7:00pG3    5-4 
 At Ruthven, GTRAGTRA 
 MMCRU 4-2  Mon., July 12, 7pG12 
     WinnerG12
  CHAMPION
  SCORE
Remsen-St. Mary's At Akron 
G8    
    Wed., July 7, 7:00p  
 Kingsley-Pierson At Remsen Remsen-St. Mary's
 Tue., July 6, 6:00pG4    11-1G11 
 At Kingsley-PiersonKingsley-Pierson Fri., July 9, 7:00p 
 Whiting 12-0  At Remsen 
       Remsen-St. Mary's
    7-2
   
River Valley   
G9   
  Wed., July 7, 7:00p    
 Westwood At Correctionville, River Valley Westwood   
 Tue., July 6, 5:00pG5    13-9 
 At Sloan, WestwoodWestwood  
 Woodbury Central6-2   


1A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 2
   
   
Newell-Fonda  
G6  
 Wed., July 7, 7:00p  
 Bishop Garrigan At Newell-Fonda Newell-Fonda 
 Tue., July 6, 7:00pG1    11-1G10 
 At Algona, Bishop GarriganBishop Garrigan Fri., July 9, 7;00p 
 Glidden-Ralston13-1  At Newell-Fonda 
      
  Newell-Fonda
  12-0
Saint Edmond  
G7  
    Wed., July 7, 7:00p  
 West Bend-Mallard At Fort Dodge, Rogers Complex Saint Edmond 
 Tue., July 6, 7:00pG2    4-3 
 At West BendAr-We-Va 
 Ar-We-Va 14-0  Mon., July 12, 7pG12 
     WinnerG12
  CHAMPION
  SCORE
Exira-EHK At Newell-Fonda 
G8    
    Wed., July 7, 7:00p  
 Audubon At Kimballton, Exira-EHK Exira-EHK
 Tue., July 6, 7:00pG3    1-0G11 
 At AudubonAudubon Fri., July 9, 7:00p 
 Boyer Valley 11-2  At Kimballton 
       Exira-EHK
 Woodbine    4-3
 Tue., July 6, 7:00pG4   
 At WoodbineWoodbine   
 Coon Rapids-Bayard2-0G9   
  Wed., July 7, 7:00p    
 Logan-Magnolia At Woodbine Woodbine   
 Tue., July 6, 7:00pG5    1-0 
 At Logan-MagnoliaLogan-Magnolia  
 West Harrison5-2   


1A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 3
   
   
Wayne  
G6  
  Thu., July 8, 7:00p  
 Moravia At Corydon, Wayne Wayne 
 Tue., July 6, 7:00pG1    7-3G10 
 At MoraviaMoravia Fri., July 9, 7;00p 
 Seymour9-5  At Corydon, Wayne 
      
 Twin Cedars  Wayne
 Tue., July 6, 7:00pG2  11-2
 At Bussey, Twin CedarsTwin Cedars  
 Moulton-Udell11-0G7  
    Thu., July 8, 7:00p  
 Melcher-Dallas At Bussey, Twin Cedars Twin Cedars 
 Tue., July 6, 7:00pG3    7-2 
 At Melcher-DallasMelcher-Dallas 
 Mormon Trail 10-0  Mon., July 12, 7pG12 
     WinnerG12
  CHAMPION
  SCORE
Lenox At Corydon 
G8    
    Wed., July 7, 7:00p  
 Sidney At Lenox Lenox
 Tue., July 6, 7:00pG4    7-4G11 
 At SidneyFremont-Mills Fri., July 9, 7:00p 
 Fremont-Mills 6-0  At Lenox 
       Lenox
    1-0
   
Lamoni   
G9   
  Wed., July 7, 7:00p    
 Bedford At Lamoni Lamoni   
 Tue., July 6, 7:00pG5    17-7 
 At BedfordBedford  
 Diagonal7-0   


1A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 4
  
   
Southeast Warren  
G6  
  Wed., July 7, 7:00p  
 Southwest Valley At Liberty Center, Southeast Warren Southeast Warren 
 Tue., July 6, 7:00pG1    10-0G10 
 Ar Corning, Southwest ValleySouthwest Valley Fri., July 9, 7;00p 
 Essex15-8  At Liberty Center 
      
 East Union  Southeast Warren
 Tue., July 6, 7:00pG2  14-5
 At Afton, East UnionEast Union  
 Murray6-0G7  
    Wed., July 7, 7:00p  
 Orient-Macksburg At Afton, East Union East Union 
 Tue., July 6, 7:00pG3    11-0 
 At Orient-MacksburgStanton 
 Stanton 16-4  Mon., July 12, 7pG12 
     WinnerG12
  CHAMPION
  SCORE
Martensdale-St. Marys At Liberty Center 
G8    
    Wed., July 7, 7:00p  
 St. Albert At Martensdale Martensdale-St. Marys
 Tue., July 6, 7:00pG4    7-2G11 
 At Council Bluffs, St. AlbertSt. Albert Fri., July 9, 7:00p 
 East Mills 14-1  At Martensdale 
       Martensdale-St. Marys
    6-3
   
Griswold   
G9   
  Wed., July 7, 7:00p    
 Riverside At Griswold Griswold   
 Tue., July 6, 7:00pG5    6-1 
 At Oakland, RiversideRiverside  
 CAM3-0   


1A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 5
   
   
Sigourney  
G6  
  Thu., July 8, 7:00p  
 English Valleys At Sigourney Sigourney 
 Tue., July 6, 7:00pG1    1-0G10 
 At English ValleysEnglish Valleys Fri., July 9, 7;00p 
 Tri-County7-1  At Signourey 
      
 North Mahaska  Sigourney
 Tue., July 6, 7:00pG2  1-0
 At New Sharon, N. MahaskaNorth Mahaska  
 Keota4-1G7  
    Wed., July 7, 7:00p  
 Montezuma At New Sharon, N. Mahaska North Mahaska 
 Tue., July 6, 7:00pG3    10-0 
 At MontezumaMontezuma 
 Iowa Valley 3-1  Mon., July 12, 7pG12 
     WinnerG12
  CHAMPION
  SCORE
Lynnville-Sully At Sigourney 
G8    
    Wed., July 7, 7:00p  
 BGM At Sully Lynnville-Sully
 Tue., July 6, 7:00pG4    11-1G11 
 At Brooklyn, BGMHLV Fri., July 9, 7:00p 
 HLV 8-6  At Sully 
       Belle Plaine
    2-1
   
Grand View Christian   
G9   
  Wed., July 7, 7:00p    
 Belle Plaine At Des Moines, North Belle Plaine   
 Tue., July 6, 7:00pG5    4-2 
 At Belle PlaineBelle Plaine  
 Baxter12-2   


1A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 6
   
   
Newman Catholic  
G6  
  Wed., July 7, 7:00p  
 North Iowa At Mason City, Newman Newman Catholic 
 Tue., July 6, 5:00pG1    10-0G10 
 At Buffalo Center, North IowaNorth Iowa Fri., July 9, 7;00p 
 West Hancock10-7  At Mason City, Newman 
      
 Saint Ansgar  Newman Catholic
 Tue., July 6, 7:00pG2  4-3
 At Saint AnsgarSaint Ansgar  
 Northwood-Kensett10-1G7  
    Wed., July 7, 7:00p  
 Riceville At Saint Ansgar Saint Ansgar 
 Tue., July 6, 5:00pG3    6-5 
 At RicevilleRiceville 
 Rockford 12-0  Mon., July 12, 7pG12 
     WinnerG12
  CHAMPION
  SCORE
North Butler At Mason City, Newman Catholic 
G8    
    Wed., July 7, 7:00p  
 Nashua-Plainfield At Allison, North Butler North Butler
 Tue., July 6, 7:00pG4    5-3G11 
 At PlainfieldTurkey Valley Fri., July 9, 7:00p 
 Turkey Valley 9-4  At Allison, North Butler 
       North Butler
    4-3
   
Kee High   
G9   
  Wed., July 7, 7:00p    
 Edgewood-Colesburg At New Albin, Kee High Kee High   
 Tue., July 6, 7:00pG5    4-3 
 At Edgewood-ColesburgEdgewood-Colesburg  
 Central Community7-4   


1A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 7
   
   
Collins-Maxwell  
G6  
  Wed., July 7, 7:00p  
 BCLUW At Collins Collins-Maxwell 
 Tue., July 6, 7:00pG1    3-0G10 
 At Conrad, BCLUWBCLUW Fri., July 9, 7;00p 
 North Tama10-0  At Collins 
      
 AGWSR  Collins-Maxwell
 Tue., July 6, 7:00pG2  6-2
 At Ackley, AGWSRAGWSR  
 GMG10-2G7  
    At Ackley, AGWSR  
 Colo-Nesco  AGWSR 
 Tue., July 6, 7:00pG3    9-8 
 At McCallsburg, Colo-NescoColo-Nesco 
 Gladbrook-Reinbeck 14-2  Mon., July 12, 7pG12 
     WinnerG12
  CHAMPION
  SCORE
Clarksville At Collins 
G8    
    Wed., July 7, 7:00p  
 Wapsie Valley At Clarksville Clarksville
 Tue., July 6, 7:00pG4    12-0G11 
 At Fairbank, Wapsie ValleyWapsie Valley Fri., July 9, 7:00p 
 Dunkerton 13-1  At Clarksville 
       Clarksville
    9-4
   
Don Bosco   
G9   
  Wed., July 7, 7:00p    
 Janesville At Gilbertville, Don Bosco Don Bosco   
 Tue., July 6, 7:00pG5    2-1 
 At JanesvilleEast Buchanan  
 East Buchanan8-1   


1A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 8
   
   
Lisbon  
G6  
  Wed., July 7, 7:00p  
 Marquette Catholic At Lisbon Lisbon 
 Tue., July 6, 7:00pG1    6-2G10 
 At Bellevue, Cole ParkMarquette Catholic Fri., July 9, 7;00p 
 Calamus-Wheatland3-1  At Lisbon 
      
 Springville  Lisbon
 Tue., July 6, 7:00pG2  3-0
 At SpringvilleSpringville  
 Midland13-0G7  
    Wed., July 7, 7:00p  
 Central City At Springville Central City 
 Tue., July 6, 7:00pG3    1-0 
 At Central CityCentral City 
 Easton Valley 12-0  Tue., July 13, 7:30pG12 
     WinnerG12
  CHAMPION
  SCORE
Winfield-Mount Union At Lisbon 
G8    
    Wed., July 7, 7:00p  
 New London At Winfield Winfield-Mount Union
 Tue., July 6, 7:00pG4    10-0G11 
 At New LondonNew London Mon., July 12, 5:00p 
 Hillcrest Academy 14-10  At Winfield 
       WinnerG11
    SCORE
   
Highland   
G9   
  Wed., July 7, 7:00p    
 Holy Trinity Catholic At Riverside, Highland Highland   
 Tue., July 6, 7:00pG5    5-0 
 At West Point, Holy TrinityLone Tree  
 Lone Tree10-4   

Enter your number to get our free mobile app

Iowa Born Sports Stars

What do each of these stellar athletes have in common? They all hail from the Hawkeye State.

LOOK: 50 images of winning moments from sports history

Sometimes images are the best way to honor the figures we've lost. When tragedy swiftly reminds us that sports are far from the most consequential thing in life, we can still look back on an athlete's winning moment that felt larger than life, remaining grateful for their sacrifice on the court and bringing joy to millions.

Read on to explore the full collection of 50 images Stacker compiled showcasing various iconic winning moments in sports history. Covering achievements from a multitude of sports, these images represent stunning personal achievements, team championships, and athletic perseverance.